A Dunakanyar legnépszerűbb túraútvonala télen is vár Téged! Némi felkészüléssel már útra is kelhetsz, hogy a gyönyörű erdő, a friss levegő, és a páratlan panoráma hármasa instant elvarázsoljon.
Ragadd meg a forró teával töltött termoszodat, kapd fel a túrabakancsodat, és hódítsd meg a könnyebb-nehezebb útvonalak valamelyikét!
Miért várnál nyárig az élményszerzéssel, amikor a Dunakanyar legszebb szegletei télen is legalább annyi örömet és feltöltődést adnak, mint a tikkasztóbb hónapokban?
A didergős időjárásra bőven van megoldás, ha tehát jól felkészülsz a kirándulásra, egyedül az álomszerű kilátás miatt fog kirázni a hideg.
Így van ez például akkor, amikor a Prédikálószék télen kerül fel a bakancslistádra. A Visegrádi-hegység harmadik legmagasabb pontját, a maga 639 méterét, ugyanis a hideg hónapokban is érdemes megmásznod.
Mutatjuk, hogyan készülj fel a kalandos, kilátótorony-látogatást is tartalmazó túranapra.
A felkészülés esszenciális
Nézz utána az időjárásnak!
Nyáron talán kevesebb figyelmet szentelünk az időjárás ellenőrzésének, mielőtt útra kelnénk. Télen azonban ez megkerülhetetlen pontja a tervezésnek. Extrémebb mínuszokban, erősebb havazásban, jégesőben például egyáltalán nem ajánljuk, hogy nekivágj. A ködről szintén nem érdemes megfeledkezni, hiszen mászásod jutalmául általában ötcsillagos panorámát kapsz, ám markáns csalódást jelenthet, ha ebből a kicsit sem tiszta ég miatt semmit sem tudsz érzékelni.
Eredj útnak még délelőtt!
A túra hossza miatt –, ami általában négy-öt órát ölel fel – érdemes délelőtt elindulni. Míg nyáron akár délután is felkerekedhetsz, a Prédikálószék télen azért más arcát mutatja, így jobb nem megvárni az ebéd utáni órákat. Csomagolj inkább néhány adag könnyű elemózsiát, és fogyaszd el a nap fő étkezését kirándulás közben!
Így biztosan nem fog rád sötétedni a visszaút során.
Ezeket mindenképp vidd magaddal!
– finom, és egyben energiadús ételek (esetleg bambusz evőeszközök),
– forró ital, dupla falú termoszban,
– forró víz, kulacsban (ez később kihűl, és olyan, mintha szobahőmérsékletűt innál),
– pótzokni,
– cserecipő vezetéshez,
– fényvisszaverő prizma vagy láthatósági mellény,
– fejlámpa (ha biztosra akarsz menni),
– powerbank,
– napszemüveg, fényvédő, kézkrém, ajakápoló,
– ülőpárna,
– fájdalomcsillapító, sebtapasz.
A biztonság az első helyen áll
Mire ügyelj egy téli túra során?
Akár kezdő, akár profi túrázó vagy, abban biztosan megegyezhetünk, hogy a biztonság a prioritási lista legelső helyén áll.
A fenti, pakolási tippeket is ebből a nézőpontból állítottuk össze, de néhány tanácsot még mindenképp hozzátennénk.
- Ne vágj neki félbetegen, ha úgy érzed, nincs a toppon az immunrendszered, vagy épp a koordinációd!
- Vedd figyelembe a napfelkelte és napnyugta időpontjait, és azt is, hogy óránként átlagosan 4 kilométert lehet kényelmesen megtenni!
- Tölts le offline térképeket a telefonodra, hogy térerő nélkül is gond nélkül boldogulhass!
- Emlékeztesd magad, hogy bármikor hazaindulhatsz, hiszen a cél – a biztonságban megtett út nélkül – nem sokat ér!
A megfelelő öltözet a kulcs
A lenge túracuccok ilyenkor még váratnak magukra, de ha ügyesen választod ki a téli kirándulószettedet, akkor biztosan nem fogsz vacogni. Íme, a felkészült túrázó gardróbjának elemei:
- vízálló túrabakancs (akár dupla zokni is jó, ha befér alá)
- vízlepergető kabát
- réteges, nedvszívó ruházat
- derékmelegítő
- váltóruha, váltócipő
- kényelmes fehérnemű, aláöltözet
- sapka, sál, kesztyű (utóbbi akár olyan alapanyagból is készülhet, amivel érintőképernyőt is kezelhetsz)
Valóban Neked való?
Bár tény, hogy a Prédikálószék télen is csodás, érdemes átgondolnod, hogy tényleg elég motivációd van-e ahhoz, hogy télvíz idején belevágj ebbe a kalandba. A 10/10-es felkészülés ellenére is érezheted úgy, hogy ez mégsem a te tereped, és inkább megvárod, míg rügyekbe borulnak a fák.
Szerintünk ezt az alapján tudod eldönteni, hogy elképzeled magad, ahogy hűvös arccal, fáradt lábakkal csodálod a panorámát. Ha hezitálsz, tárgyald ki a témát barátaiddal, és elsőre mindenképp társasági túrát tervezz!
Háromféle útvonal – És te melyiket választod?
Gyors és kényelmes út a kilátóhoz
A legkönnyebb útvonal a Királykunyhó vadászház közeléből induló, piros négyzet jelzésű gyalogútról indul.
A széles út fokozatosan, ám enyhén emelkedik, és kereken 5 kilométer hosszú. Plusz tipp: ejtsd útba a Hubertus kunyhó teraszát, ahonnan felejthetetlen kilátásban lehet részed a szemközti Szent Mihály-hegyre, sőt a jövés-menés is kisebb, mint a csúcson!
Természetesen a magaslaton csúcsosodó Prédikálószéki-kilátó is kihagyhatatlan pontja a napnak. Tudtad, hogy a fából készült torony 2016 őszétől várja a Dunakanyar szerelmeseit?
Ha már beszippantottad a táj nyugalmát, visszafelé ugyanazon az útvonalon juthatsz vissza kiindulópontodhoz.
Hossz: 10 km
Szintkülönbség: 400 méter
Közepesen nehéz alternatíva – gyakorlottabb túrázóknak
Indítsd a napot a Duna-parti Dömösről! Így egy nehezebb, meredekebb terepen, a páratlan Vadálló-kövek különös sziklatornyai között mászhatsz fel a hegytetőre.
A bizarr alakot öltő sziklák már nevükben is szokatlanságot hordoznak: Nagytuskó, Széles-torony, Bunkó, Függőkő, Felkiáltójel, és Árpád trónja. Mindez vulkáni törmelékes kőzetből áll, igazi természeti kincsnek számít, sőt a sziklagyepeken ritka növényfajokra is figyelmesek lehetünk.
Plusz pont, hogy a Hubertus kunyhó teraszáról így sem kell lemondanod, hiszen visszafelé ezt a látványosságot is érintheted.
Hossz: 10,6 km (a központi parkolóból) vagy 11,4 km (a hajóállomástól)
Szintkülönbség: 550 méter.
Még keményebb megmérettetés
Ha tapasztalt túrázó vagy, indulj Pilisszentlászlóról a Sikárosi-réten át a Keserű-hegy járatlan útjain fel a Prédikálószékre!
Ez egy igazán nehéz és hosszú gyalogtúra, ami erős kaptatót is tartalmaz, így a tökéletes tájékozódó képesség és a biztos léptek nem maradhatnak otthon. Csakis szép, száraz időben lehet megtenni ezt az utat, hiszen a Keserű-hegy gerincén nem vezet fel jelzett ösvény, nem is olyan nehéz el- vagy lecsúszni, sőt olykor-olykor a kezeinkre is szükség lehet.
Nagyon hideg vagy esős, havas időben tiltólistás! Meglehetősen időigényes túrázásról van szó, így talán emiatt is érdemes melegebb időre időzíteni ezt a megmérettetést.
Hossz: 19,4 km
Szintkülönbség: 570 méter
Téged vár a szédületes táj
A többféle megközelítési mód is arról árulkodik, hogy a Prédikálószék télen is ezernyi arcát tudja mutatni, vagy ahogy mondani szokták, a szélrózsa minden irányából meg lehet közelíteni.
Ha kedvet kaptál a Dunakanyar egyik legkedveltebb pontjának felfedezéséhez, és a hideg sem tántorít el, akkor gondolj a felkészüléssel kapcsolatos tippjeinkre, és vedd a nyakadba a szédületes tájat!
Ha pedig más kalandra vágynál, a környéken biztosan megtalálod a számításaidat, legyen szó például sportolás lehetőségekről, vagy a Spartacus-ösvény téli meghódításáról.