Vác városát méltán nevezhetjük a Dunakanyar egyik legkedveltebb településének. Évezredes történelmét, gazdag kulturális értékeit tükrözik lenyűgöző épületei, kanyargó, macskaköves utcácskái.
Földrajzi adottságai is kiemelkedőek, elég, ha vetünk egy pillantást a felejthetetlen kirándulások helyszínéül szolgáló Naszály-hegyre, vagy a Duna parton csodáljuk a kanyargó kékséget. Összeszedtük nektek a legkülönlegesebb épületeket, műemlékeket, múzeumokat, amiket mindenképp érdemes meglátogatnotok, ha Vácon jártok.
Íme, Vác legfontosabb nevezetességei.
Vác legszebb templomai
Hétkápolna kegytemplom
A kegytemplomot 1711-ben kezdték építeni. A Hétkápolna nevet a hozzá vezető 7 oszlopról kapta, melyeket Wirth Ferenc kanonok helyezett el 1769-ben. Az oszlopokra festett képek Szűz Mária hét örömét és hét bánatát jelenítik meg.
Évszázadok óta rengetegen zarándokoltak e szent helyre Mária napján, hogy tiszteletüket nyilvánítsák és merítsenek a templom mellett eredő gyógyító vízből.
Itt találod: Vác, Derecske dűlő 24, 2600
Váci Görög katolikus templom
A templomot a 18. században Vácon letelepedett cincár ortodox kereskedők különböző etnikumú közösségekkel együtt építették.
Az ortodox templom stílusában ugyanúgy megtalálhatóak a nyugati barokk építészeti elemek, mint a keleti rítusok. 1795-ben szentelték fel a templomot, de hívek hiányában egyre elnéptelenedett és állapota romlott. 1964-ben a város kezébe került és egy múzeumot hoztak létre falai között.
Itt találod: Vác, Katona Lajos u. 6, 2600
Fehérek temploma
A rokokó stílusú Domonkos-rendi templom barokk csigavonalakkal, szobrokkal díszített homlokzata letisztult, egyszerű külsőt kölcsönöz az épületnek. Belső terei ezzel szemben gazdagon díszítettek.
A templomtorony alatt fekvő kripta 262 koporsót rejt. A mumifikálódott, díszbe öltöztetett testek meglepően jó állapotban maradtak meg. A Március 15. tér 19 szám alatt Közép Európa-szerte egyedülálló kiállítás őrzi a leleteket.
Itt találod: Vác, Március 15. tér 22, 2600
Szent Mihály Altemplom
A Szent Mihály templom őse még a 11-12. században épült. Bár erről nagyon kevés régészeti lelet és dokumentáció maradt ránk.
A templom helyére a 13. században Vácra települő németek új templomot emeltek, mely a következő évszázadokban kisebb-nagyobb átépítéseken esett át. A mai épület altemplomában létrehozott kiállítás bemutatja a hajdani templomról fennmaradt leleteket. A kiállítás áprilistól októberig látogatható.
Itt találod: Vác, Március 15. tér 22, 2600
Vác múzeumai
Pannónia Ház Kiállítóhely
Az épület a reformkorban uradalmi kocsmaként üzemelt, vándor színtársulatoknak nyújtott fellépési lehetőséget.
A Pannónia Ház hangulatos udvara ma is rendezvények helyszínéül szolgál, emellett képző- és iparművészeti alkotásoknak ad otthont. Egy szabadtéri színpad koncerteknek, előadásoknak is helyet biztosít.
Itt találod: Vác, Köztársaság út 19, 2600
Földanya Ékességei Geológiai Kiállítás a Váci Göncöl Közösségi Ház
Szakértők előadásai és mintegy 600 kiállított ásvány, kövület és ősmaradvány nyújt betekintést a Földanya titokzatos világába.
Az egyedülálló geológiai múzeumban földalatti és földfelszíni kincsekről, földtörténeti korszakokról, az élővilág fejlődéséről kap átfogó információt a látogató.
Itt találod: Vác, Ilona u. 3, 2600
Modern Művészeti Gyűjtemény
A kiállítóterem az elmúlt 40 év legjelentősebb kortárs művészeti alkotásait szedi csokorba és tárja a műkedvelők elé.
A falakról számtalan világhírű alkotás néz vissza ránk. Többek között Salvador Dali, Matuska Szilveszter, Scholz Erik, Tóth Ernő és Szabó Vladimir művei színesítik a palettát. A kiállítás előzetes bejelentkezés útján látogatható.
Bejelentkezés: +36 30 258 0269
Itt találod: 2600 Vác, Káptalan u. 16.
Nemzetközi Mobil MADI Múzeum
MADI, azaz Mozgás-Absztrakció-Dimenzió-Invenció. A Múzeum alapítói az elmúlt 2 évtizedben több száz kiállítást, fesztivált szerveztek országszerte. A Múzeum gyűjteménye tizenhat ország százötven kortárs művészének 500 alkotásából áll és a Városháza folyosóin fedezhetik fel a látogatók.
Egyénileg, a hivatali ügyfélfogadás idejében látogatható a kiállítás.
Itt találod: 2600 Vác, Március 15. tér 11. Városháza
Kihagyhatatlan váci műemlékek
Diadalív
Magyarország egyetlen diadalíve Vácon található és Mária Terézia tiszteletére emelték 1764-ben.
Az egyedülálló épület mellett díszbe öltözött nemesek, ünnepi ágyúlövések várták a pozsonyi országgyűlésről érkező Mária Teréziát. A 20 méter magas kapu mindössze öt hónap alatt épült fel és azóta is büszkén áll Vác szívében.
Itt találod: Vác, Köztársaság út 65, 2600
Gombás-patak hídja
A Gombás-patak fölött átívelő híd az egyetlen ma is álló barokk híd Magyarországon.
1753 és 1757 között építették Nepomuki Szent János, a hidak és kikötők védőszentjének tiszteletére. A hídon 6 szobor kapott helyet, melyek védőszenteket, apostolokat ábrázolnak.
Itt találod: 2600 Vác, Szent László út
Nagy Sándor szoborpark
Nagy Sándor szobrászművész 60 évnyi munkája fekszik a hatalmas műegyüttesben, mely az ország számtalan területén gazdagítja kultúránkat.
Vácon kapott helyet az az egyedülálló kő-kisplasztikákból álló szoboregyüttes, mely életnagyságú alakokat elevenít meg. Az idolszerű szobrok rusztikus megmunkálása és a belőlük áradó őserő, tragikum és méltóság igazán egyedülálló alkotásként áll össze a szoborpark képében.
Itt találod:
Szentháromság oszlop
Vác látnivalói közül az egyik legrangosabb a Piarista templommal szemben áll.
A védőszenteket megjelenítő szoborcsoportot az 1740-41-es pestisjárvány megszünése alkalmával hálául emelték. A homokkő szobrok háromszög alaprajzú talapzaton állnak, a szentek piramisának tetején pedig a Szentháromság szobra díszeleg.
Itt találod: Vác, Szentháromság tér 4, 2600