Zebegény nemcsak a Dunakanyar ékszerdoboza, de festői panorámájával kikapcsolódást jelent mindazoknak, akik kiszakadva a nagyvárosi nyüzsgésből testi és szellemi feltöltődést keresnek.
Érkezzen az ember vonattal, vagy vágjon neki bringával a jól kiépített kerékpárútvonalnak, esetleg a falu központjából elindulva kezdjen bele egy turistajelzésekkel navigált gyalogtúrába, de melegebb időben akár evezve is megközelítheti a települést. Csalódni semmiképp sem lehet, hiszen Zebegény látnivalói minden formában egyedülálló élményt ígérnek.
Most pedig lássuk, melyek azok a programok Zebegényben, amelyek kihagyhatatlanok:
1. Hétlyukú híd vagy rövidebb nevén: Héthíd
Nem is kell olyan messzire menni a vasútállomástól, hiszen Zebegény turizmusának fellendülését a vasút fejlődése és az 1851-es Budapest-Vác, majd Vác-Párkánynána vasútvonal kiépítése eredményezte, ami lehetővé tette az emberek számára az idejutást. Ennek előzményeként 1846-50 között megépült a Monarchiára jellemző klasszicista stílusú hétlyukú völgyhíd, amit 1890-ben megtoldottak, mert nem volt elég széles. A terméskőből és téglából épült híd a magyar vasúttörténet egyik legrégibb ipartörténeti emléke.
Miért ne hagyd ki:
A hídon ma is járnak vonatok, ráadásul a Malom-patakon ível át az építmény.
2. Szőnyi István Emlékmúzeum
A 20. század elején Szőnyi István (1894-1960) grafikus, festőművész is erre járt és olyannyira beleszeretett Zebegény látnivalóiba, hogy 1924-től egészen haláláig a falut választotta otthonának. Művészetének csúcsát élte meg itt, így méltán nevezhetjük őt a Dunakanyar festőjének. Egykori lakóházában 1967-től emlékmúzeumot alakítottak ki, aminek elsődleges célja a festő munkásságának bemutatása. Bebarangolva a termeket, különböző alkotói korszakaiba és a munkafolyamatok tényleges helyszínébe lehet bepillantani.
Miért ne hagyd ki: A Dunakanyar első kertmozija is itt talált otthonra, Szőnyi Kino Garden néven várja a művészetre éhezőket.
3. Kós Károly – kilátó
Szőnyi István emlékmúzeumától egyenesen Zebegény legnépszerűbb látnivalójához, a Kós Károly-kilátóhoz vezet az út. Az egykori Római Birodalmat védő határvonal, a limes közelsége miatt leginkább római őrtoronyra, felépítése alapján templomra hasonlító, vörösfenyőből épült kilátót Csóka Árpád tervezte és 2015-ben avatták fel. Az építményt Kós Károly (1883-1977) erdélyi származású építészről és íróról nevezték el, ezért formázták a kilátó alsó részét székelykapuhoz hasonlóra.
Miért ne hagyd ki: Ha sikeres a feljutás a legfelső szintre, jutalomként csodálatos panoráma bontakozik ki: rálátni Zebegényre, a Pilisre és a Danukanyarra.
4. Havas Boldogasszony-templom
Ha már szóba került Kós Károly, akkor nem lehet csak úgy elmenni a főtér magyaros-szecessziós stílusú, római katolikus temploma mellett sem, amit Kós és Jánszky Béla építettek 1908-1910 között. A 20. századi templomépítészet egyik legszebb hazai alkotásaként tartjuk számon. A 2010-es centenáriumi évre eső felújításkor már az eredeti díszítést is sikerült megvalósítani, így az épület külsején már látható a Magyarok Nagyasszonya és olvasható a “Gloria in excelsis Deo” (Dicsőség a magasságban Istennek) felirat.
Miért ne hagyd ki:
Érdemes a templomot belülről is megfigyelni. A félkörívű szentély ablakain Szent István király alakja látható, de érdekes módon arcvonásai mintha Kós Károlyt idéznék.
5. Napraforgó-házak
Zebegény látnivalói közé tartozik egy zöld és kék színekben úszó utcácska is, ami a Napraforgó nevet viseli. Ezt jelzi az is, hogy több ház ajtaján, kerítésén, házszáma mellett is ott díszeleg a virág. De miért pont erre keresztelték Zebegény ezen szegletét? A választ most is a múltban kell keresni. Gróf Károlyi Lászlóné Apponyi Franciska az 1920-as évek végén költözött a faluba és sorban felvásárolta az egymás mellett lévő eladó telkeket. Majd maga köré gyűjtötte a falubeli gyerekeket és egy különleges, már-már fantáziavilágszerű közösséget hozott létre, melynek a „Virágegylet Zebegény” nevet adta. Fő célkitűzése pedig a gyerekek pedagógiai megsegítése volt. Minden tag egy növényről kapott nevet, a grófnő lett a Napraforgó.
Miért ne hagyd ki:
Jelenleg a Napraforgó-házak némelyike vendégházként üzemel, így ha szállásra lenne szükség, ez az utca ebben is bővelkedik.
6. Dőry Villa
Egyetlen kirándulás alkalmával sem maradhat ki egy vár, kastély vagy villa meglátogatása. ebből a szempontból is nagyszerű Zebegény programkínálata. A Duna-parton sorra épültek nyaralók és kúriák, köztük az eklektikus stílusú Dőry villa is, amit 1917-ben építettek és eredetileg a Jobaházi Dőry család birtokaként tartottak számon. Falai több történelmi korszakot, felújítást átvészeltek és bár a villa kulcsa az idők során tulajdonosról tulajdonosra szállt, jelenleg szellemkastély, nem lakja senki sem.
Miért ne hagyd ki:
Mikszáth Kálmán is érdekesnek találta a villát és egykori lakóinak életét. Különös házasság című regényében leírtak tanúsíthatják ezt. Ha őt megihlette, talán másnak is inspirációt jelenthet.
7. Trianon emlékmű
Végül, de semmiképp sem utolsó sorban, nem maradhat el a Trianoni emlékmű és a mellette lévő kilátó megtekintése a Kálvária – hegyen. Maróti Géza építész tervei alapján végső formáját 2015-ben nyerte el. Ekkor került a négy kőoszlop tetején lévő fémgömbökre a Deák Ferenctől vett idézet: „Amit erő vagy hatalom elvész, azt idő és kedvező szerencse ismét visszahozhatják.” Ennek tudatában érdemes itt egy kis időre megpihenni, mielőtt tovább folytatódna a kirándulás.
Miért ne hagyd ki: Maróti Géza úgy tervezte meg az emlékművet, hogy az egész együttes a Duna felől már több kilométeres távolságból látható legyen, viszont mindenképp érdemes közelebbről is megnézni.
A lista ezzel természetesen nincs kimerítve, de most legyen elég ennyi, Zebegénybe érdemes többször is visszatérni! ☺