Mikor a szél elfújja a szürke felhőket és kisüt a nap, nem csak nekünk jut eszünkbe, hogy milyen jó lenne kiszakadni a téli fogságból és a négy fal közül: a budai hegyek megtelnek hátizsákos, kutyás, kisgyermekes csapatokkal és az erdei idillből valami odavész. Most összeszedtünk Nektek hat eldugott kirándulóhely leírását a Dunakanyarban, amelyek talán kevésbé ismertek, de annál bájosabbak. Bakancsot fel!
A 6 legszebb eldugott kirándulóhely a Dunakanyarban
A Kovácspataki-sziklák
Első tippünk felkereséséhez rögtön el is kell hagynunk kis hazánkat.
Természetesen nem kell túl messzire utaznunk, a Dunakanyar szlovákiai oldalán találjuk a vadregényes Kovácspataki-sziklákat (amelyek Helembai-hegység néven is ismertek). Ez földrajzilag Szlovákia legdélibb hegyvonulata, amelynek déli lankái hazánkra néznek.
A mérsékelt szintkülönbségek és a jól kiépített túraútvonalak miatt azoknak is ajánljuk, akik kevésbé fanatikusok a hegyvidéki barangolásban.
Itt található:
Megközelítés:
A legegyszerűbben oda utazni autóval lehet Esztergom-Párkány irányából, így valamivel több mint egy óra alatt megtehetjük az utat Budapesttől az eldugott felvidéki természetvédelmi területig; Párkányból pedig busz is közlekedik Helemba felé.
Az Ipoly rejtekében: Damásd vára
A magyar-szlovák határ hazai oldalán, az Ipoly partján fekszik Ipolydamásd.
A falu határában találjuk annak a várnak a maradványait, amely az Árpád-kor óta őrködött az Ipoly völgyén. Damásd vára a török-magyar várháborúk idején többször is gazdát cserélt, majd a török kiűzése után a lassú pusztulás és a romok elhordása tette a múlt félig alvó tanújának; az álmát alvó várromot kora tavasszal különösen üdítő bejárni és rácsodálkozni az Ipoly-völgyének szépségeire.
Itt található:
Megközelítés:
Gépkocsival nagyjából hasonló távolságra és időtartamra van, mint a Kovácspataki-sziklák; tömegközlekedéssel a Nyugati Pályaudvartól a legegyszerűbb eljutni célunkhoz, így is alig több mint egy óra alatt már a terepen koptathatjuk túracipőnket. A tömegközlekedési útvonal-javaslatunkat ide kattintva tudod megnézni.
A Börzsöny kilátója: a Nagy-Galla
A Börzsöny vadmacskás-hiúzos és sűrű erdős miliőjében ezernyi kisebb-nagyobb kincs és eldugott kirándulóhely rejlik, köztük is különösen érdemes felkeresni a Nagy-Galla csúcsát.
Bár a szintemelkedés és a terep adottságai miatt egy fokkal nagyobb kihívás megmászni és élvezni a panorámát, mint a nagyon közeli Damásd vára esetében, mégis találunk elég kiépített pihenőhelyet és túraösvényt, hogy bátran merjük ajánlani a Nagy-Gallát – sőt, a Kék is átvezet rajta!
Nem hiába: a Duna, az Ipoly, és a környező hegyvonulatok látványa egyszerre élvezhető a csúcsról.
Itt található:
Megközelítés:
Ha az autó, ha a tömegközlekedés mellett döntünk, mi szintén Ipolydamásdot ajánljuk kiindulópontnak; a hosszabb kirándulásokat kedvelőknek azt javasoljuk, hogy a két helyszínt egy túra során kössék össze és keressék fel.
A rengetegbe rejtve: a Spartacus-ösvény
A Dunakanyar nyugati felén, a Visegrádi-hegység meredek vonulatai között óvatosan fut a keskeny Spartacus-ösvény.
A 14 kilométeres táv, a nem elhanyagolható szintkülönbség és a meredélyek mellett kígyózó szűk ösvény együttesen igazi kihívás az amatőr túrázók számára. A szélesebb közönség előtt 2015-ben megnyitott túraútvonal talán éppen ezért világos jelzésekkel és figyelmeztetésekkel van kitáblázva.
A sűrű erdők és élettől zsongó erdei tisztások mellett kiválóan megfigyelhetjük a vadvilágot, a hosszú túra pedig bármelyik kompániát igazi csapattá kovácsolja.
Itt található:
Megközelítés:
A Spartacus-ösvény Pilisszentlászlóról indul, oda is tér vissza; gépkocsival nagyon egyszerűen Szentendre felől, tömegközlekedéssel pedig kissé bonyolultabban, de átszállásokkal Budapestről szintén emberi idő alatt elérhető.
A Gyadai-rét: kisebb gyermekkel is nagy élmény
Vác mellett, a Lósi-patak völgyében találjuk a Gyadai-rétet, amelyen az azonos nevű tanösvény vezet végig.
Az öt kilométer hosszú, tizenhárom informatív állomással rendelkező tanösvény tökéletes választás családok részére. A táv teljesíthető, a kis természetbúvárok érdeklődését pedig felcsigázhatjuk a későbbi nagyobb menetelésekre is.
A kiépített, karban tartott, a helyi élővilágot szemléletesen bemutató ösvényt mindenképpen a tágabban értelmezett Dunakanyar egyik értékének tekinthetjük.
Itt található:
Megközelítés
Autóval Vác, majd Szendehely érintésével tudjuk megközelíteni a tanösvényt. Tömegközlekedéssel előbb a Nyugatiból Vácra, majd onnan busszal a szendehelyi általános iskoláig kell utazni.
A majdnem elfeledett Hideglelős-kereszt
Esztergom és Pilismarót között találjuk az 1784-ben állítatott Hideglelős-keresztet, amelyet az akkori járványok egy szerencsés túlélője emeltetett hálából.
Az eredeti fakeresztet később kicserélték, de a környéken a mai napig mit sem változott a kereszt 18. századi megítélése: a hagyomány a neki tulajdonított gyógyító ereje miatt tartja számon. A 11. számú főút mellett, a Hosszú hegyen találjuk a járványkeresztként is emlegetett emlékművet, amelyhez esztergomi kiindulópontottal pár óra alatt tudunk felkapaszkodni, majd egy kört megtéve visszatérni az érseki város széléhez.
A kereszt mellett állva csodálatos rálátásunk nyílik a Dunára, ráadásul sokkal kevésbé ismert, mint a Visegrádot körbeölelő egyéb jó kilátású pontok.
A kereszt neve sem a véletlen műve, de kivételesen semmilyen félelmetes eseményre nem kell gondolnunk. Egyszerűen az izzasztó túra után a Duna felé nyitott pontra felfutó vad szelek okozzák a nevében őrzött libabőrt.
Itt található:
Megközelítés
Autóba pattanva a már említett 11-es út felől a legegyszerűbb eljutni a fentebb bemutatott kereszthez. Tömegközlekedéssel egyetlen fokkal bonyolultabb: vonattal Esztergom, majd onnan a Búbánatvölgy-városrészről gyalog tudunk felkapaszkodni célunkhoz.
Bármelyik általunk javasolt eldugott kirándulóhely is lesz úti célotok, nagy csalódás nem érhet benneteket. A friss levegő, a tömeg érezhető hiánya, az erősödő tél végi napsütés együttesen arra vezet rá minket, hogy a természetből merítsünk egy utolsó nagy erőtartalékot a várva várt tavaszig, amikor a világ, mint annyiszor, újra megújul – vele együtt talán picit mi is.